Proste Faktury JPK - Dokumentacja
Rozdział 9.4.Administracja » URZĄDZENIA FISKALNE NOVITUS
Program współpracuje z urządzeniami fiskalnymi marki Novitus. W zakresie tej współpracy pozwala wystawiać paragony fiskalne oraz wykonywać wybrane czynności serwisowe. Dostępność określonych możliwości zależy przy tym od takich czynników jak posiadany konkretny model urządzenia fiskalnego oraz wersja zainstalowanych w systemie sterowników. Dlatego zazwyczaj przynajmniej część opisanych niżej funkcjonalności będzie niedostępna w danym urządzeniu fiskalnym - powodem tego może być zarówno fakt, że urządzenie jest już niedostatecznie nowoczesne, jak i to, że niektóre starsze fukcje przestały być dostępne w nowszych urządzeniach..
Program był fizycznie testowany z wybranymi drukarkami fiskalnymi Novitus: Delio Prime 3.0, Bono E 1.0 oraz Delio Online, co nie oznacza jednak, że nie współpracuje z innymi urządzeniami tej marki. Nie mniej jednak w każdym przypadku, gdy użytkownik zamierza wdrożyć wybrane przez siebie urządzenie fiskalne, zaleca się, aby uprzednio zweryfikować poprawność jego współpracy z posiadanym sprzętem komputerowym oraz oprogramowaniem w ogóle. Urządzenia fiskalne posiadają tryby treningowe, pozwalające zapoznać się z ich obsługą oraz przetestować komunikację z komputerem zanim jeszcze zostanie dokonana fiskalizacja. Niniejszy rozdział opisuje w jaki sposób skonfigurować program do pracy z urządzeniem fiskalnym Novitus. W razie potrzeby należy również zasięgnąć odpowiednich informacji w instrukcjach obsługi urządzeń lub w serwisie.
Konfiguracji współpracy z urządzeniem fiskalnym można dokonać w dwóch miejscach:
- na karcie Urządzenie fiskalne okna Ustawienia (zrzut nr 1)
- po kliknięciu przycisku Urządzenie w formularzu paragonu fiskalnego (zrzut nr 2)
Zakładając, że na liście modułów sterujących komunikacją z urządzeniem fiskalnym wybrano opcję Novitus, wówczas po kliknięciu przycisku Konfiguracja pojawi się okno ustawień i czynności serwisowych dedykowanych wyłącznie urządzeniom tej marki. Okno konfiguracji urządzeń Novitus zawiera następujące karty:
- Urządzenie,
- Nagłówki,
- Inne.
Karta Urządzenie (zrzut nr 3) pozwala:
- wybrać sterownik drukarki; lista dostępnych sterowników niekoniecznie pokrywa się z nazwami modeli urządzeń marki Novitus; w razie potrzeby należy zasięgnąć porady w dokumentacji urządzenia lub serwisie, jednak sugerowane przez producenta ustawienia to:
- ‘VENTO PL 1.0’ do drukarek VIVO 1.10, VENTO 1.11 i VEGA MOBIL,
- 'VIVO PL 2.0' do drukarek VIVO 1.11 i VENTO 1.12,
- ‘QUARTO PL 1.0’ do drukarek QUARTO i DELIO bez kopii elektronicznej,
- ‘DELIO E PL 1.0’ do drukarek z kopią elektroniczną (za wyjątkiem Delio E 4.0),
- ‘DELIO E PL 2.0’ do drukarek Delio E 4.0,
- ‘HD E PL 1.0’ do drukarki HDe 1.0,
- ‘HD E PL 2.0’ do drukarki HDe od wersji 2.0,
- ‘HD ONLINE PL 1.0’ do drukarek HD ONLINE, BONO ONLINE i DEON ONLINE.
- skonfigurować i przetestować komunikację z drukarką; najistotniejsze jest wybranie odpowiedniego portu komunikacyjnego i jego ustawień; w praktyce najbardziej typowa konfiguracja to fizyczny lub wirtualny port RS232 (COM), jednak w zakresie wyboru szczegółowych ustawień należy zasięgnąć informacji w instrukcji obsługi urządzenia lub w serwisie;
- uzyskać szczegółowe informacje nt. aktualnego statusu urządzenia.
Karta Nagłówki (zrzut nr 4) pozwala zaprogramować kilka możliwych rodzajów nagłówków paragonów:
- tradycyjny nagłówek tekstowy w postaci zasadniczo dowolnych ciągów znaków; opcja ta dostępna była przede wszystkim w starszych urządzeniach pracujących offline;
- nagłówek tekstowy w urządzeniach online; sposób jego definiowania jest nieco bardziej złożony, gdyż dla każdego elementu składowego należy m.in. określić jego dokładne przeznaczenie; dostępne jest również formatowanie linii i atrybutów czcionki, aczkolwiek nie każde urządzenie musi być w stanie obsłużyć każdy sposób formatowania tekstu i czcionki; należy zwrócić szczególną uwagę, aby nie wystąpiła rozbieżność pomiędzy ustawieniami zapamiętanymi w programie a tym co rzeczywiście urządzenie jest w stanie wydrukować na papierze o określonych parametrach, gdyż uniemożliwi to pomyślne przeprowadzenie programowania nagłówka; ponadto należy liczyć się również z tym, że wymagane może być podanie w nagłówku pewnego minimalnego zakresu informacji, np. obejmującego nazwę i pełne dane adresowe podatnika;
- nagłówek graficzny w postaci mapy bitowej; w celu jego zaprogramowania należy wskazać plik źródłowy zawierający grafikę; mapa bitowa powinna być wyłącznie dwukolorowa (czarno-biała, czego nie należy mylić z odcieniami szarości) oraz spełniać wymogi co do maksymalnego rozmiaru:
- Delio E: 396 x 256,
- Deon E: 384 x 256,
- Bono E: 384 x 256,
- HDe: 576 x 256.
Karta Inne (zrzut nr 5) pozwala ustawić kilka dodatkowych opcji:
- stopkę drukowaną pod paragonem; w przypadku zmiany ustawień stopki staną się one skuteczne dopiero po wydrukowaniu kolejnego raportu dobowego; jest to cecha samego urządzenia i do czasu sporządzenia kolejnego raportu dobowego będą stosowane poprzednie ustawienia;
- określenie czy w ramach tzw. numeru systemowego powinien być drukowany numer faktury skojarzonej z paragonem - o ile takie skojarzenie istnieje w chwili wydruku.
Warto pamiętać, że stosunkowo najwięcej zależy od poprawnego wyboru portu komunikacyjnego w programie oraz konfiguracji portów w urządzeniu fiskalnym – te dwa ustawienia muszą być ze sobą zgodne. Szczególną uwagę na wybór portu należy zwrócić w przypadku, gdy komunikacja między urządzeniem a komputerem odbywa się przez kabel USB i w komputerze zainstalowano sterowniki wirtualnych portów COM. Problem polega bowiem na tym, że takich wirtualnych portów może być w komputerze wiele i nie od razu może być jasność co do tego, który z nich służy do komunikacji z urządzeniem fiskalnym. Mogą się one także zmieniać w zależności od tego do jakiego fizycznego portu USB zostało ono podłączone. Tymczasem wybór niewłaściwego, ale istniejącego portu COM lub niewłaściwego układu portów na poziomie urządzenia może skutkować np.:
- niemożliwością nawiązania komunikacji z urządzeniem,
- czasowym zawieszeniem się programu podczas próby jej ustanowienia,
- różnymi zaskakującymi zdarzeniami - jak pozorne nawiązanie poprawnej komunikacji, ale niewykonywaniem przez urządzenie fiskalne części lub wszystkich wysyłanych do niego poleceń.